Karlovské muzeum

Karlovské muzeum nalezete přímo v historickém středu Velkých Karlovic nedaleko od kruhového objezdu. Muzeum je umístěno ve dvou historických budovách bývalého kupeckého domu z 19. století a nabízí stálou expozici poukazující na život na Valašsku. Budete seznámeni s domácí výrobou zemědělského a salašnického nářadí, výrobou sýrů, zpracováním vlny a lnu. Pokud patříte mezi fanoušky filmového seriálu Doktor Martin v hlavní roli s Miroslavem Donutilem, pak vás jistě zaujme, že tento komediální seriál se natáčel především ve Velkých Karlovicích a naleznete zde hodně filmových míst, jako právě muzeum, kostel, fara, škola a školní hřiště.


Dřevěný kostel Panny Marie Sněžné

Kostel Panny Marie Sněžné byl dokončen roku 1754, je specifický svým půdorysem ve tvaru řeckého kříže a byl postaven ze dřeva. Jeho konstrukce je velmi složitá a čítá až 24 úhlů. V kostelní věži jsou umístěny dva zvony. Kostel je zapojen do projektu Otevřené brány a můžete si tak domluvit komentovanou prohlídku s průvodcem. Každou neděli se v kostele koná bohoslužba.


Karlovské jezero

Nedaleko Dvou chalup, v oblasti zvané Jezerné, se uprostřed lesů skrývá legendami a pověstmi opředené jezero s výstižným názvem Jezero, které proslavil samotný Karel Jaromír Erben. Podle jeho pověsti zařazené do Národních pohádek v něm žijí draci a bájné bytosti. Atmosféra u jezera je opravdu tajemná. Při procházce si můžete vychutnat místní klid a hledat a zkoumat „stopy“ po čertech, kteří dle legendy zanechali rýhy po svých drápech a řetězech v okolních kamenech, když ďáblovi pomáhali při hloubení nedaleké strouhy. Ten totiž chtěl vodu z jezera odvést na svůj mlýn nedaleko hory Radhošť.


Karlovský minipivovar

V roce 2014 byl ve Velkých Karlovicích otevřený minipivovar, který naleznete ve stylové roubence z 19. století nedaleko pralesa Razula. Tento pivovar vyrábí piva s názvy místních čarovných skřítků. Pokud byste chtěli tento karlovarský minipivovar navštívit, můžete si domluvit exkurzi, kde se dozvíte, jak se zde vaří pivo a dokonce můžete ochutnat i pivo přímo z tanku.


Rozhledna Miloňová

Na vrchu Miloňová (846 m.n.m.) naleznete novou dřevěnou rozhlednu, která se tyčí do výšky 24 m a nabídne vám krásné výhledy na okolní krajinu. Pokud vám bude přát počasí, uvidíte Vsetínské vrchy, část Beskyd, Javorníky a někdy i Hrubý Jeseník. U rozhledny je turistický přístřešek s ohništěm. K rozhledně Miloňová se dostanete např. po zeleném turistickém okruhu, který začíná v údolí Léskové. Můžete se však na trasu napojit u hotelu Lanterna, přímo na vrcholu sjezdovky Galik. Odsud je to na rozhlednu 2 km.


Rozhledna Sůkenická - Čarták

Rozhledna Čarták je umístěna na stejnojmenném vrchu Čarták (952 m.n.m.) a nachází se nedaleko známého česko - slovenského hraničního přechodu Bumbálka. Je vysoká 40 m a ve výšce 26 m je umístěna osmiboká vyhlídková plošina, z níž uvidíte Beskydy, Javorníky, Malou a Velkou Fatru a za příznivého počasí i Tatry. Na rozhlednu vede několik tras, např. z Bumbálky vede turistická trasa s názvem Partyzánská cesta Jana Ušiaka, kdy se nejdříve vydáte po červené, dále pak po žluté turistické trase. Celková vzdálenost je 1,3 km. Můžete však zaparkovat až u hotelu Sůkenická a odsud je to k rozhledně pouhých 300 m.


Vodní svět Velké Karlovice

Pokud vám na vašem pobytu nepřeje počasí, nebo chcete jen relaxovat a pobavit se, vydejte se do Vodního světa, kde najdete bazénový a saunový svět, dětský svět, venkovní ptačí ráj či masáže. Zkrátka zábavu pro celou rodinu.


Přírodní koupaliště Na Stanoch

Nejen v létě můžete zavítat k „Valašskému Balatonu“, jak se tomuto přírodnímu koupališti přezdívá. Naleznete ho mezi obcemi Karolinka a Nový Hrozenkov. Jedná se o písčité umělé jezero, které vzniklo těžbou štěrkopísku. Jeho rozloha je cca 150 x 230 m a z jedné strany je obklopeno pláží s jemným pískem, zbývající část je zatravněna. U koupaliště naleznete občerstvení, toalety, převlékárny, dětské hřiště, volejbalové hřiště, skokanské můstky pro feestylové skoky do vody. Na koupaliště se můžete dostat autem, které zaparkujte na přilehlém parkovišti, anebo na kole, neboť přímo kolem jezera vede cyklistická trasa, na kterou se můžete napojit přímo u Dvou chalup.


Letní a lanový park Bílá

Pokud máte děti, jistě oceníte výlet na Bílou, vzdálenou asi 30 km od Dvou chalup. V létě je zde v provozu dětský letní a lanový park, kde se zabaví celá rodina. Najdete tu tuningové dráhy, trampolíny, nafukovací hrad, motokáry, aquazorbing, lodičky na jezírku, dva lanové parky, mini zoo a spoustu dalšího. V areálu Bílá naleznete i půjčovnu kol, koloběžek a spoustu tras vhodných jak pro pěší, tak i cyklisty. Do obce Bílá se můžete vydat i v zimě, protože je zde i skiareál včetně dětské lyžařské školičky, ale i běžecké trasy či večerní lyžování.


Pustevny

Vydejte se na jedno z nejznámějších nejnavštěvovanějších míst v Beskydech, na Pustevny. Najdete zde mytickou horu Radhošť. Pustevny jsou specifické díky svým dřevěným budovám z 19. století, které byly postaveny dle návrhu slovenského architekta Dušana Jurkoviče. Restaurace Libušín a hotel Maměnka jsou symbolem Pusteven. Chata Libušín roku 2014 shořela do základů, nicméně roku 2020 byla znovu otevřena. Libušín i Maměnka jsou pod správou Valaškého muzea v přírodě. Na půli cesty z Pusteven na Radhošť, po modré turistické trase, objevíte i majestátní sochu Radegasta, slovanského pohanského boha slunce.


Stezka Valašska

U horní stanice lanovky na Pustevnách směrem k vrcholu Tanečnica se rozprostírá stezka Valašska, stezka v korunách stromů, která vám nabídne výhled na malebnou krajinu Beskyd, Velkou Fatru a při hezkém počasí i výhled na Jeseníky. Stezka je dlouhá 660 a jedná se vlastně o dřevěný chodník stoupající až nad koruny stromů. Na vrcholu naleznete skleněnou vyhlídkovou plošinu, která nabádá k vyfotografování.


Rožnov pod Radhoštěm

Město Rožnov pod Radhošťěm, vzdálené necelých 20 km od Dvou chalup, je typické svým Valašským muzeem v přírodě, které návštěvníkům nabízí tři prohlídkové okruhy, a to Dřevěné městečko, Valašskou dědinu a Mlýnskou dolinu. Unikátní historické stavby vás přenesou do dávné historie života na Valašsku. Valašské muzeum v přírodě svým návštěvníkům nabízí i pestrý program poukazující na život na Valašsku, různé jarmarky, vystoupení folkloristů apod.


Cyklotrasy

Přímo vedle Dvou chalup je cyklostezka a u kruhového objezdu se můžete napojit na známou cyklostezku Vsetínská Bečva. Stezka začíná nad Velkými Karlovicemi a do Valašského Meziříčí vzdáleného 57 km nabízí cyklistům nový a rovný povrch vedoucí podél toku Vsetínské Bečvy. Úsek z Velkých Karlovic do Vsetína (30 km) je vhodný i pro in-line bruslaře.


Skiareály

V zimních měsících naleznete v okolí Dvou chalup spoustu ski areálů či sjezdovek, např. Ski areál Kyčerka, Ski areál Karolinka, Ski centrum Kohútka, Ski areál Razula, Ski areál Bílá.